fbpx

Dezynfekcja

Usługi

Dezynfekcja – na czym to polega?

Dezynfekcja jest działaniem mającym na celu niszczenie drobnoustrojów, takich jak wirusy, bakterie, czy grzyby. Firma Best Control stosuje w tym celu specjalistyczne środki i technologie. Na czym dokładnie polega dezynfekcja, kiedy powinna zostać wykonana i jak należy się przygotować do zabiegu?

Dezynfekcja pomieszczeń jest zabiegiem chemicznym lub fizycznym powodującym zmniejszenie liczby mikroorganizmów.

  • Dezynfekcja chemiczna przy użyciu dezynfektantów – preparat nanoszony jest na powierzchnię przez oprysk lub zamglenie. Przed zabiegiem powierzchnie powinny zostać oczyszczone detergentami w celu podniesienia szybkości i skuteczności działania. 
  • Ozonowanie – ozon jako jeden z najsilniejszych utleniaczy stosowany  w postaci wody ozonowanej lub gazu skutecznie eliminuje bakterie, wirusy, grzyby, roztocza.
  • Dezynfekcja fizyczna – polega na mechanicznym zatrzymaniu i eliminowaniu drobnoustrojów. Najczęściej stosowana przez filtrację przy użyciu filtrów HEPA, promieniowanie UV, strumień wody, parę wodną lub temperaturę.

Dezynfekcja jest szczególnie ważna w zakładach produkcji spożywczej, magazynach, szpitalach, domach opieki czy przychodniach.  Czas zabiegu różni się w zależności od wybranej metody, powierzchni i przeznaczenia dezynfekowanego obiektu oraz od odporności drobnoustroju na dezynfektant, promieniowanie lub temperaturę.

Rodzaje zabiegów dezynfekcyjnych

Zabiegi dezynfekcji dzielimy na  prewencyjne i ogniskowe.

Zapobiegawczo wykonujemy usługi wszędzie tam gdzie mamy do czynienia ze szczególnym narażeniem na rozprzestrzenianie różnego rodzaju zakażeń – placówki medyczne, hotele, branża spożywcza, ale także poczekalnie, windy, sanitariaty publiczne. Jest to bardzo istotne dla należytej pracy tych miejsc oraz bezpieczeństwa osób w nich przebywających.

Dezynfekcja ogniskowa wykonywana  jest wszędzie tam gdzie występuje źródło zakażenia wraz z jego najbliższym otoczeniem, na przykład łóżko chorego wraz z miejscami, w których przebywał. Do właściwego przeprowadzenia zabiegu niezbędny jest szczegółowy wywiad oraz rzetelność podczas wykonywania dezynfekcji, tak aby uniemożliwić rozprzestrzenienie się mikroorganizmów.

Wykonanie dezynfekcji jest niezbędne także w sytuacjach związanych z awariami sieci wodno-kanalizacyjnej – na przykład po zalaniu mieszkania, powodzi czy wylaniu kanalizacji, ponieważ pozostałości po nich mogą być przyczyną rozwoju czynników chorobotwórczych i grzybów.

Ważne jest więc, by korzystać z usług profesjonalistów, mających doświadczenie, którzy dobiorą optymalny sposób działania oraz czas ekspozycji mikroorganizmów na dany preparat. Należy wziąć również pod uwagę pozostałe czynniki takie jak temperatura, charakter powierzchni odkażanej czy obecności materii organicznej – białka, cukry i tłuszcze.

Dezynfekcja nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe mikroorganizmów, dlatego ważne jest aby zabieg powtarzać w miejscach szczególnie narażonych na ich transmisje, aby nie dopuścić do ich rozwoju.

Shopping Cart (0 items)